Joga a masáž? Dokonalé kombo pre vaše telo!

Joga a masáž? Dokonalé kombo pre vaše telo!

Vedeli ste, že joga a thajské masáže majú veľa spoločného? Joga je vyjadrením jednoty tela, mysle a ducha a ak ju cvičíte správne, môže mať rovnaký účinok ako tradičná thajská masáž. Aj tradičná thajská masáž nám mnohokrát môže pripomínať pasívne joga cvičenie.

Čo majú spoločné?

V oboch prípadoch, teda pri joge i tradičnej thajskej masáži, dochádza k uvoľneniu blokovanej energie. Tlakom na energetické línie tela masér uvoľňuje obrovské množstvo svalového napätia. Rovnako ako v jogínskej praxi aj počas thajskej masáže je mimoriadne dôležitým aspektom dýchací rytmus. Ten pomáha nielen príjemcovi, ale aj masérovi dostať sa do meditatívneho stavu mysle. To je užitočné na dosiahnutie hlbšieho uzdravenia a harmonického toku energie.

Zdravotné výhody

Niektorí maséri a jogíni dokonca tvrdia, že thajské masáže a joga sú takmer to isté s jediným rozdielom. Namiesto aktívneho cvičenia jogy dostanete pasívnu masáž. Výsledok je však rovnaký – dosiahnutie komplexnej harmónie tela, mysle, ducha a energetickej rovnováhy. Výhody thajských masáží tak neoddeliteľne súvisia s výhodami z jogy. Ide napríklad o nasledovné benefity:

  • zníženie stresu a úzkosti
  • zvýšenie toku energie
  • mobilizácia kĺbov a svalov
  • zvýšenie flexibility v tele

mlada zena na masazi chrbta a ramien

Sekvencia

Masáž obvykle začína pozdravom a úvodom, po ktorom nasledujú otázky týkajúce sa zdravotného stavu príjemcu. Takýmto spôsobom predídeme zraneniam a nepohodliu. Skutočná masáž sa začína krátkou mentálnou prípravou, t.j. meditáciou a prípravou prijímateľa na samotnú masáž.

Rovnakým spôsobom svoje cvičenie začínajú aj jogíni svoje. Cieľom meditačného alebo dýchacieho cvičenia je zamerať sa na seba a pripraviť svoje telo a myseľ na cvičenie. Tieto minúty sú dôležité na to, aby ste začali cvičiť s vedomím pokoja.

V oboch prípadoch nasleduje zahriatie tela prostredníctvom tradičných zenových línií. To sa následne kombinuje s opatrným natiahnutím tela. Štruktúra jogy a masáže má veľa spoločného. O čom by bola dobrá joga alebo masáž, keby to nakoniec nebola aj dobrá relaxácia, však? Na konci týchto sekvencií má cvičiaci v oboch prípadoch niekoľko minút na odpočinok. Práve to je čas, kedy sa účinky jogy či masáže nechávajú pôsobiť na telo.

Dýchanie

Ďalšou podobnosťou, ktorú joga i thajská masáž vzájomne zdieľajú, je dôležitosť rytmu dýchania v priebehu celého cvičenia alebo masáže. Pre jogu je dýchanie nástrojom, ktorý sa používa na sústredenie, zameranie, meditáciu a na získanie hlbšieho výkonu ásany. Počas masáže je dýchací rytmus dôležitý z úplne rovnakých dôvodov.

Benefity kombinácie jogy a masáže?

Cvičenie jogy môže ťažiť z výhod masáže a naopak, hoci žiadna z nich nemôže nahradiť tú druhú. Thajská masáž profituje z praxe jogy, pretože je to aktívny spôsob pohybu tela a zahŕňa meditáciu a Pranayamu na vyváženie tela, mysle a ducha. To pomáha vstúpiť do relaxačného a meditatívneho stavu.

Joga zase profituje z thajských masáží, teda pasívneho spôsobu, ako odblokovať energetické línie, nechať Pranu prúdiť a zbaviť sa svalového napätia, ktoré sa môže vyskytnúť po silnej hodine jogy.

Chcete využiť benefity thajskej masáže popri vašich hodinách jogy? Neváhajte, kontaktujte nás a rezervujte si termín tradičnej thajskej masáže. Nenechajte si ujsť jedinečnú a limitovanú akciu na všetky masáže aj s 50 % zľavou ešte dnes!