Technika, priebeh a základne pozície thajských masáži

Technika, priebeh a základne pozície thajských masáži

Pri tradičných thajských masážach, podobne ako v iných orientálnych systémoch, je človek vnímaný a liečený ako celok. Technika thajskej masáže spočíva v pomalom, rytmickom tlaku pozdĺž energetických línií, v práci s bodmi tela, ktoré sú akupresúrne, v strečingu, v pohybe kĺbov, ktoré často krát pripomínajú pozície z jogy.

Pocit, ktorý preteká telom klienta

Masér alebo masérka používa pri thajskej masáži palce, dlane, nohy, kolená na pritláčanie, naťahovanie, strečing, a takouto asistenciou dostáva človeka do polôh, ktoré sú používané pri joge, pričom je neustále zameraný na ich vlastné centrum tela. V určitých oblastiach je tlak vyvíjaný aj dlhšiu dobu. Kombinácia týchto pomalých pohybov a zamerania sa na určitú oblasť, vytvára v povedomí pocit, ktorý preteká telom klienta. Thajskú masáž nazývajú aj ako jogu  pre lenivých, ale v tomto prípade čerpajú výhody obe strany aj masér aj klient.

Odporúčaná dĺžka thajskej masáže

Masáž je vykonávaná na mieru podľa individuálnych potrieb a stavby tela príjemcu. Vyvíjaný tlak môže byť veľmi jemný, stredne tvrdý, ale i silný. Všetko závisí na citlivosti, flexibilite, úrovne svalového napätia, ale samozrejme aj na veku a zdravotnom stave klienta. Obvykle tento typ masáže trvá 1,5 – 2 dokonca niekedy aj 3 hodiny.

Jedna hodina je krátka doba pre takúto masáž a to kvôli tomu, že techniky thajskej masáže sú vykonávané veľmi pomaly, dôkladne a pokrývajú celé telo od nôh až ku hlave a tvári.

Základné pozície pri thajskej masáži

V thajskej masáži sa vykonávajú  4 základné pozície: na chrbte, na bruchu, na boku a v sede. Nie je pravidlom, že sa všetky tieto pozície využívajú počas jednej masáže, všetko závisí od výberu techniky a samozrejme na klientovi, jeho kondícii, zdravotnom stave a iných špecifických podmienok.